Pánev plná chutí, která se hodí kdykoliv od snídaně až po večeři a uspokojí i nejnáročnějšího jedlíka. To je shakshuka.
Máme tady Silvestr a hnedka po něm Novoroční ráno. Což je dost často ráno s kocovinou, kdy naše těla prahnou po pořádné snídani. Vzheldem k hodině tomu ale budeme asi říkat spíš brunch, že jo? Zároveň je ale fajn, když do nich dostaneme něco trochu fresh a nemusíme stát hodinu u plotny a něco složitě aranžovat na talíř.
A přesně pro tyhle rána je shakshuka jako dělaná. Jídlo, které můžete servírovat rovnou na pánvi a podávat až na stole. Jídlo, do kterého teoreticky můžete použít všemožné zbytky, upravit si jí podle svých představ a bez výčitek servírovat k snídani, obědu i večeři.
Na 3-4 porce budete potřebovat:
- olivový olej
- 1 cibuli
- 1 papriku
- 3-4 stroužky česneku
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- 3/4 lžičky papriky (dle preferenci sladká nebo ostrá)
- 2 plechovky krájených rajčat
- 6 vajec
- hrst čerstvého koriandru/ petrželky
- 100 g feta sýru
- zralé avokádo
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- pečivo k podávání
- pánev vhodnou na plotnu i do trouby
Zapneme troubu a necháme rozpálit na 190°C.
Mezitím cibuli a papriku nasekáme na drobno. Rozpálíme trochu olivového oleje na pánvičce a přidáme cibuli. Když zesklovatí, přidáme papriku a pokračujeme v restování další 1-2 minuty.
Přidáme 1/2 lžičky soli, třený česnek, rajčatový protlak a papriku, promícháme a restujeme asi 2 minuty.
Vlijeme obě konzervy rajčat a za občasného promíchnutí čekáme, až se směs začne vařit. Pak necháme vařit ještě asi 5 minut.
Podle potřeby osolíme a opepříme a vypneme sporák. Kulatou stranou lžíce připravíme 6 důlků pro vejce. Postupně do nich vyklepneme vejce a vždycky jeho okraje trochu upravíme a schováme pod rajčatovou směs.
Vajíčka osolíme, opepříme a pánev vložíme do trouby. Po 8 minutách jsou vajíčka na měkko. Bílky jsou hotový, žloutky tekutý, přesně tak to máme doma rádi. Pokud chcete žloutky napůl udělané, přidejte další 2 minuty, pokud spíše tužší, přidejte 4. Vždycky je ale lepší vyndat pánev z trouby chvilinku předtím, než jsou vajíčka tak, jak je chcete jíst, protože teplem samozřejmě ještě trochu dojdou.
A hlavně pozor. Ta pánev je samozřejmě horká a těžká. Tak na to nezapomeňte a nespalte se. Nebuďte blbí jako já, ikdyž máte třeba kocovinu.
Hnedka po vyndání z trouby posypte nakrájeným/ nadroleným feta sýrem a nasekaným koriandrem, případně petrželkou, jestli Vám koriandr ještě nepřirostl k srdci. Nakonec přidejte krájené avokádo a podávejte s čerstvým chlebem (skvěle poslouží pita, evropský křupavý chléb i bageta).
Shakshuka má i spoustu dalších obměn
Rovnou do rajčatové směsi můžete přidat bílé fazole, další zeleninu (lilek bude skvělej!) nebo třeba olivy a kapary. Navrch můžete kromě sýru, bylinek a avokáda přidat třeba hummus nebo čerstvý chilli papričky. A vajíčka můžete teoreticky vyměnit za nějakou luštěninu nebo míchaný tofíčka, vynechat sýr a vytvořit tak veganskou variantu.
Dobrou chuť a kocovině zdar!
Leontýna
Shakshuka: Zastřená vejce v kořeněné rajčatové omáčce
- 2 lžíce olivový olje
- 1 cibule
- 1 paprika
- 3-4 stroužky česneku
- 2 lžíce rajského protlaku
- 3/4 lžičky papriky (sladké nebo ostré dle preferencí)
- 2 plechovky krájených rajčat (800 g )
- 6 vajec
- 1 hrst čerstvého koriandru (případně petrželky)
- 100 g feta sýru
- 1 avokádo (zralé)
- sůl
- pepř (čerstvě mletý)
- pečivo (k podávání)
- Zapneme troubu a necháme rozpálit na 190°C.
- Mezitím cibuli a papriku nasekáme na drobno. Rozpálíme trochu olivového oleje na pánvičce a přidáme cibuli. Když zesklovatí, přidáme papriku a pokračujeme v restování další 1-2 minuty.
- Přidáme 1/2 lžičky soli, třený česnek, rajčatový protlak a papriku, promícháme a restujeme asi 2 minuty.
- Vlijeme obě konzervy rajčat a za občasného promíchnutí čekáme, až se směs začne vařit. Pak necháme vařit ještě asi 5 minut.
- Podle potřeby osolíme a opepříme a vypneme sporák. Kulatou stranou lžíce připravíme 6 důlků pro vejce.
- Postupně do nich vyklepneme vejce a vždycky jeho okraje trochu upravíme a schováme pod rajčatovou směs.
- Vajíčka osolíme, opepříme a pánev vložíme do trouby. Po 8 minutách jsou vajíčka na měkko. Po 10 minutách jsou žloutky napůl udělané. Po 12 minutách jsou vajíčka téměř hotová. Vždycky je ale lepší vyndat pánev z trouby chvilinku předtím, než jsou vajíčka tak, jak je chcete jíst, protože teplem samozřejmě ještě trochu dojdou.
- Hnedka po vyndání z trouby posypte nakrájeným/ nadroleným feta sýrem a nasekaným koriandrem (petrželkou).
- Nakonec přidejte krájené avokádo a podávejte s čerstvým pečivem.