Pesto z medvědího česneku: Jednoduchý recept

Jaro. Jo, už je tady! Konečně! Ikdyž je letos trochu jiný. Hořkosladký. Příroda tu pro nás, ale, díkybohu stále je. Spolu se všemi svými zázraky. Jako je třeba medvědí česnek a pesto z něj.

Jaro 2020

Na jaro 2020 budeme mít asi všichni vzpomínky spojené se situací kolem koronaviru. A kdo ví, jak to bude s létem, podzimem… Jsme v situaci, kdy nikdo nedokáže říct ani co bude za týden, natož za půl roku. Karanténa, čas strávený jen s nejbližšími, nebo naopak úplně bez nich.

https://www.instagram.com/p/B_UWdmulCv0/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Jo, měla jsem s letošním rokem naprosto jiné plány. Jako my všichni. Teď jsem měla být ve Švédsku a za týden na cestě do vysněného Norska. Měla jsem strávit léto zkoumáním tamní nádherné přírody.

Místo toho jsme se vrátili do Čech, žijeme v pokojíčku u Fílovo rodičů a snažíme si užívat krásy okolní přírody. Liberec má jedno velký plus. Hory z obou stran, nekonečné množství tras a krásná místa. Protože les nám ani karanténa nevezme.

Medvědí česnek byl hlavním cílem našeho prvního letošního výletu do hor. Naplnila jsem plátěnku a pokračovalo se. Tuhle trasu jsme šli a prozradím, že ho najdete někde okolo půlky podél potůčku. Pokud chcete přesnější informace, napište třeba na instagram :).

Případně ho seženete na farmářských trzích, na scuku a v některých supermarketech.

Pesto z medvědího česneku

Pesta jsem dělala rovnou dva druhy a ve větším množství. První varianta byla s para ořechy a pecorinem, druhá s parmezánem a kešu. Můžete dát ale i jiné ořechy, jiný nebo žádný sýr, vyměnit olej… Experimentům se meze nekladou.

Ingredience

  • Medvědí česnek svazek
  • Kešu nebo para ořechy zavřená hrst
  • 2 lžíce strouhaného parmezánu nebo pecorina
  • Olivový olej asi 5 lžic
  • Sůl a pepř

Postup je tak jednoduchý, jak výkonný máte mixér. Pokud máte, jako já, mixér slabší, výrazně doporučuji listy předem ručně nasekat a pak přidávat postupně. Když už jsou jakš takš rozmixované, je čas přidat ořechy a až potom vmíchat olej a sýr.

Nejvíce se mi osvědčila metoda, kdy jsem mixovala nejdříve v mixovací nádobě a poté do hladší konzistence ponorným mixérem.

Nakonec už jen podle chuti dosolte a opepřete. Můžte přidat více oliváče, pokud chcete řidší a méně výraznou chuť. Nebo si nechte pesto v téhle koncentrovanější podobě a nařeďte vždycky jen tolik, kolik potřebujete.

Pesto, které bude nějakou dobu čekat v lednici je dobré uhladit a zalít dalším olivovým olejem pro konzervaci. Co se týče trvanlivosti pesta, nikdo si není moc jistý. Našla jsem zkušenosti i se dvěma lety, většina se ale shodne na 2-3 týdnech. Nám už 2 týdny drží a je bez známek jakékoliv nemoci. Ťuk, ťuk.

Jak pesto z medvědího česneku využít?

Úplně stejně, jako jakékoliv jiné, třeba bazalkové, nebo špenátové pesto. Na jajich výrobu můžete tenhle recept použít taky :). Dochutíte jím těstoviny nebo risotto, namažte na bagetku, přidejte do salátu, majolky, nebo z něj vytvořit bylinkové máslo.

Užijte si letošní sezónu medvědího česneku a využijte tuhle superpotravinu, kterou nám příroda každé jaro dává. Jestli byl někdy dobrý čas na posilování našeho zdraví, tak je to teď :).

Mějte se krásně,

Vaše Leontýna

PESTO Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

Postup je tak jednoduchý, jak výkonný máte mixér. Pokud máte, jako já, mixér slabší, výrazně doporučuji listy předem ručně nasekat a pak přidávat postupně. Když už jsou jakš takš rozmixované, je čas přidat ořechy a až potom vmíchat olej a sýr. Nejvíce se mi osvědčila metoda, kdy jsem mixovala nejdříve v mixovací nádobě a poté do hladší konzistence ponorným mixérem. Nakonec už jen podle chuti dosolte a opepřete. Můžte přidat více oliváče, pokud chcete řidší a méně výraznou chuť. Nebo si nechte pesto v téhle koncentrovanější podobě a nařeďte vždycky jen tolik, kolik potřebujete.

  • 1 svazek medvědího česneku
  • 1 zavřená hrst ořechů (kešu nebo para)
  • 2 lžíce strouhaného sýra (parmazánu nebo pecorina)
  • 5 lžič olivového oleje
  • sůl
  1. Listy česneku dejte do mixéru. Pokud máte méně výkonný mixér, nejdříve pokrájejte a přidávejte postupně.
  2. Když už jsou jakš takš rozmixované, přidejte ořechy.
  3. Vmíchejte olej a sýr.
  4. Podle chuti osolte (asi 1/4 lžičky) a opepřete. Uhlaďte povrch a zalijte dalším olivovým olejem pro konzervaci.
  1. Nejvíce se mi osvědčila metoda, kdy jsem mixovala nejdříve v mixovací nádobě a poté do hladší konzistence ponorným mixérem.
  2. Můžte přidat více oliváče, pokud chcete řidší a méně výraznou chuť. Nebo si nechte pesto v téhle koncentrovanější podobě a nařeďte vždycky jen tolik, kolik potřebujete.
  3. Co se týče trvanlivosti pesta, nikdo si není moc jistý. Našla jsem zkušenosti i se dvěma lety, většina se ale shodne na 2-3 týdnech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *